مراحل وشرایط ترخیص کالا

مراحل وشرایط ترخیص کالا

یکی مهمترین مراحل برای هر شرکتی که در زمینه صادرات و واردات کالا فعالیت انجام میدهند، ترخیص کالا از گمرک است. که خیلی از مردم به علت نداشتن شناخت کافی از آزاد سازی کالا از انجام آن ترس دارند. ولی واقعیت این نیست و این کار ترسی ندارد . برای اینکه کالایی را بدون ترس بتوان ترخیص کرد باید آگاهی کافی داشته باشید از اینکه ترخیص کالا از گمرک چیست و مراحل آن چگونه انجام می شود در این مقاله با ما همراه باشیدتا پاسخ این پرسش های خود را بدست آورید.


دسته بندی : مراحل وشرایط ترخیص کالا 1401/09/09

شرکت هایی که در امر واردات کالا فعالیت دارند،علاوه بر اینکه می بایست نسبت به تمامی قوانین و مقررات گمرکی،تسلط کافی داشته باشند،باید تجربه کافی را نیز در این راه دارا باشند تا بتوانند خدماتی مطلوب و عاری از مشکل به مشتریان خود ارائه کنند.

ادامه مطلب »

دسته بندی : مراحل وشرایط ترخیص کالا 1401/05/26

ثبت سفارش ترخیص کالا

ادامه مطلب »

دسته بندی : مراحل وشرایط ترخیص کالا 1401/09/09

در زمینه صادرات و واردات کالا از کشورهای دیگر،مراحل مختلفی پیش روی تجار و بازرگانان وجود دارد و هر مرحله بسته به قوانین خاص خود،مدت زمانی به خود اختصاص میدهد.

ادامه مطلب »

دسته بندی : مراحل وشرایط ترخیص کالا 1401/09/09

در مرحله ترخیص کالا و زمان مراجعه به اداره گمرک،لازم است اسناد،مدارک و مجوزهای مربوطه،برای انجام تشریفات اداری و امور گمرکی،به روئت مامور گمرک و انبار دار برسد.تا مراحل ترخیص کالا و بارگیری محموله انجام گیرد.

ادامه مطلب »

دسته بندی : مراحل وشرایط ترخیص کالا 1401/05/26

خدمات ترخیص کالا

ادامه مطلب »

دسته بندی : مراحل وشرایط ترخیص کالا 1401/09/09

هزینه های انبارداری را پیش از ترخیص کالا از گمرک باید پرداخت کرد.این هزینه نسبت به حجم و مقدار کالای شما میزان متفاوتی شامل می گردد.هزینه دیگر گمرکی که شاید شامل حال کالا گردد،دموراژ می باشد،این هزینه در صورتی شامل می گردد که کالا تا در مدت زمان معین شده از گمرک خارج نگردد.

ادامه مطلب »

مراحل و شرایط ترخیص کالا

یکی مهمترین مراحل برای هر شرکتی که در زمینه صادرات و واردات کالا فعالیت انجام میدهند، ترخیص کالا از گمرک است. که خیلی از مردم به علت نداشتن شناخت کافی از آزاد سازی کالا از انجام آن ترس دارند. ولی واقعیت این نیست و این کار ترسی ندارد .

برای اینکه کالایی را بدون ترس بتوان ترخیص کرد باید آگاهی کافی داشته باشید از اینکه ترخیص کالا از گمرک چیست و مراحل آن چگونه انجام می شود در این مقاله با ما همراه باشیدتا پاسخ این پرسش های خود را بدست آورید.

به طور کلی می توان گفت: ترخیص کالا به معنای انجام کلیه عملیاتی است که شما برای آزاد کردن کالاهای وارداتی و صادراتی خود از گمرک انجام می دهید. اقدامات حمل و آزاد سازی کالا به طور معمول بوسیله صاحبان کالا و یا نماینده قانونی آن ها انجام می شود.


اهمیت ترخیص کالا از گمرک

یکی از مهم ترین فرآیند در زمینه واردات کالا ،ترخیص کالا از گمرک است که این فرآیند به قوانین و مقررات کشورها وابسته است که قوانین مختلفی را شامل می شود.

برای انجام عملیات ترخیص باید از مراحل ترخیص کالا از گمرک اطلاع کافی داشته باشیم و قوانین و مقررات آن را به خوبی بشناسید، زیرادر صورت بروز هرگونه بی دقتی و عدم شناخت کافی از مراحل انجام ترخیص کالا از گمرک، ترخیص کالای شما قاچاق شمرده می شودو باعث ایجاد خسارت های مالی و اعتباری زیادی میشود.

بنابراین برای هر تاجر و بازرگانی شناخته همه ی قوانین و مقررات جا به جایی کالاهای وارداتی امری ضروری و مفید است و به عبارتی آشنایی با چگونگی انجام مراحل ترخیص کالا از گمرک می تواند کار تاجران را راحتر کند و کالای وارداتی را بدون نگرانی انجام دهند؛ بهتر آن است که برای انجام تمامی مراحل ترخیص کالا از گمرک این کار را به شرکت های معتبر در این زمینه سپرده شود و همواره برای انجام کارهای مربوط به ترخیص کالای تجارت خود از چنین شرکت هایی راهنمایی بگیرید و از تجربیات آن ها در این زمینه بهره مند شوید.شرکت تجارت هنر کاسپین از جمله این شرکت ها است.

شرکت هایی که در زمینه ترخیص کالا از گمرک فعالیت دارند، علاوه براینکه با تمام قوانین و مراحل انجام این کار آشنا هستند، این کار را بارها در مرزهای مختلف برای جا به جایی انواع مختلف کالاها انجام داده اند و در نتیجه تجربه کافی در این زمینه را دارند؛ پس با سپردن ترخیص کالاهای تجارت خود به این شرکت ها نه تنها در وقت خود صرفه جویی می کنید بلکه میتوانید از پرداخت هزینه های زیاد و بیهوده نیز جلوگیری کنید.

شرکت تجارت هنر کاسپین از شرکت های فعال در این زمینه است که شما می توانید از متخصصین این شرکت در زمینه ی چگونگی انجام مراحل ترخیص کالا کمک بگیرید و با بهره گیری از گروه ماهر و با تجربه ی این شرکت فعالیت های تجاری در حوزه بین الملل انجام دهید.


صفر تا صد مراحل ترخیص کالا از ابتدا تا انتها

با توجه به توضیحاتی که در مقاله های قبلی هم ذکر شد، لازمه ی تجارت خوب ،خرید و ثبت سفارش می باشد، که با داشتن دانش و تجربه کافی در این زمینه می تواند کارهای ورود و ترخیص کالا و همینطور تحویل کالا از گمرک را با هزینه کمتر و در سریع ترین زمان ممکن به انجام رساند.

مراحل و نحوه ترخیص کالا از گمرک

با توجه به گفته های قبلی در خصوص ترخیص کالا از گمرک همانطور که میدانید پرداخت سود بازرگانی، یکی از مراحل ترخیص کالای وارداتی، از گمرک می باشد. علاوه بر این، سامانه آنلاین ترخیص کالا از گمرک ، برای ثبت اظهارنامه گمرکی راه اندازی شده است و میتوان از این طریق بررسی های لازم را انجام داد . ولی در تکمیل این موضوع ، باید نحوه ترخیص کالا از گمرک را نیز ، تفسیر کنیم . بنابراین در این قسمت ، قصد داریم ، مراحل ترخیص کالا از گمرک را بررسی و توصیف کنیم تا کمکی برای شما کرده باشیم .

اولین مرحله ترخیص کالا از گمرک ، ثبت اظهارنامه EPL می باشد که از طریق سامانه آنلاین نیز ، این امر امکان پذیر است . البته ، افرادی که میخواهند ترخیص کالا از گمرک انجام دهند، علاوه بر استفاده از سایر خدمات سامانه جامع امور گمرکی ، باید با مراجعه حضوری به گمرک ، نام کاربری و رمز عبور ، برای ورود به این سامانه، همچنین، کد تعرفه گمرکی را دریافت کنند .

برای اظهار کالا در گمرک ، ارائه مدارکی ، مانند اظهارنامه واردات قطعی ، کپی کارت بازرگانی ، بارنامه ، ترخیصیه ، گواهی مبدا ، فاکتور خرید ، اعلامیه تامین ارز ، مجوز ثبت سفارش ، بیمه نامه ، پروانه بهره برداری ، کاتالوگ و بروشور ، پروانه صادراتی ، وکالت نامه رسمی کاری و همچنین ، گرفتن مجوزهای قانونی از سازمان های صلاحیت دار لازم است .

پس از انجام مرحله ثبت اظهار نامه ، نوبت به احراز هویت و تعیین مسیر می رسد . که در این مرحله ، دایره احراز هویت گمرک ، اسناد و اظهارنامه ها را موردارزیابی قرار می دهند که اگر این اطلاعات ، مورد تایید باشد، یک شماره ثبت به متقاضی داده میشود که اختصاصی است . در مرحله بعد ، لازم است که کالاهای مورد نظر ، مورد کنترل و بررسی قرار گیرد و مطابقت آنها با اسناد و اظهارنامه ها ، مورد تایید قرار گیرد .

سامانه گمرک، به آدرس epl.irica.gov.ir، سامانه نظارت بر رعایت قوانین گمرکی در واردات و صادرات کالا است که ثبت نام در این سامانه، به صورت حضوری و با مراجعه به نزدیک ترین گمرک انجام میگیرد.

نحوه ترخیص کالا از گمرک در این مرحله ، به این صورت است که مجوزهای لازم ، جهت آزاد سازی و ترخیص از گمرک ، باید صادر شوند . به این معنا که برخی کالاها ، نیازمند صدور مجوز از نهادهای مربوطه است .

مثلا ، سازمان استاندارد ، وزارت بهداشت ، سازمان انرژی اتمی و یا وزارت جهاد کشاورزی ، باید مجوز ورود برخی کالاها به کشور را صادر کنند که فرآیند ترخیص کالا از گمرک ، صورت گیرد . این موضوع ، باید به تایید ترخیص کار گمرک نیز برسد .و بعد از آن مجوز داده شود.

مجوز واردات و صادرت، مجوزی است که برای انجام واردات و صادرات، لازم و ضروری می باشد. سامانه دریافت این مجوز، سایت گمرک بوده و نحوه دریافت آن، نیز از طریق مراجعه حضوری به گمرک و ثبت نام در سامانه گمرک، پس از پرداخت هزینه های لازم انجام میشود.

در پایان مراحل ترخیص ، لازم است بعد از تایید نهایی ترخیص کالا از گمرک ، متقاضی برای پرداخت عوارض گمرکی و هزینه ترخیص از گمرک اقدام کند و پس از دریافت فیش واریز هزینه ترخیص ، سند ترخیص نیز ، صادر می شود و صاحب کالا ، می تواند سایر مراحل ترخیص از گمرک را به صورت قانونی ، انجام دهد . پس از آن ، مجوز بارگیری از گمرگ صادر می شود و باید هزینه هایی همچون هزینه انبارداری ، هزینه تخلیه و بارگیری ، هزینه بیمه کالا و غیره ، پرداخت شود و نهایتا ، انباردار ، اجازه تخلیه کالا از انبار را صادر میکند .