واردات کالا (شرایط + مراحل)

نمونه قرار داد واردات کالا

نویسنده : تجارت هنر کاسپین 1401/09/09 5 دقیقه
  واردات کالا (شرایط + مراحل)

واردات کالا عبارت است از انجام فعالیت تجاری است که با آن هم میتوان در آمد خوبی بدست آورد و هم نیاز جامعه به آن محصول را پاسخ داد. بنابراین بازار واردات کالا بسیار سودآور و همچنین بسیار تخصصی است. به همین دلیل است که اکثره سرمایه داران تمایل دارند که در این حوزه فعالیت کنند ولی ترجیح می‌دهند که انجام بخشی از امور را به اشخاص متخصص در این حوزه واگذار کنند.

نمونه قرارداد واردات کالا

واردات کالا عبارت است از انجام فعالیت تجاری است که با آن هم میتوان در آمد خوبی بدست آورد و هم نیاز جامعه به آن محصول را پاسخ داد.

بنابراین بازار واردات کالا بسیار سودآور و همچنین بسیار تخصصی است. به همین دلیل است که اکثره سرمایه داران تمایل دارند که در این حوزه فعالیت کنند ولی ترجیح می‌دهند که انجام بخشی از امور را به اشخاص متخصص در این حوزه واگذار کنند.

برای این منظور قرارداد واردات کالا ، یک قراردادی است که در موارد متعددی میان تاجران و حق العمل کاران تهیه و امضا می‌شود.

در ادامه این مقاله تلاش می‌کنیم که درباره نمونه قرارداد واردات کالا توضیح دهیم.


انواع قراردادها

قراردادها دارای انواع مختلفیاست که ازجمله عبارتند از: قرارداد استخدام ، قرارداد پیش فروش آپارتمان ، قرارداد مشارکت در ساخت ، قرارداد مشارکت مدنی ، قرارداد اجاره ، قرارداد خرید و فروش ، قرارداد پیمانکاری و…

در هر کاری قرارداد باید کاملا متناسب با نیاز هر کسب و کار تنظیم شود، بنابراین نمونه قراردادهای آماده نمی تواند نیازهای طرفین معامله را در هر قرارداد به طور کامل و دقیق برطرف کرد.

باید آگاه باشید که برای اینکه یک قرارداد حرفه ای را بتوان تنظیم کرد و با مراجعه به متخصص آن بتوان از بوجود آمدن ضرر و زیان و صرف هزینه و زمان بیشتر در آینده جلوگیری شود . بنابراین در تنظیم قراردادها دسته ای از اصول کلی و عمومی وجود دارد که در این مقاله به آنها می پردازیم.

روش تنظیم قرارداد بر سرنوشت افراد، شرکت ‌ها و کسب و کارها اثر میگذارد و باعث تغییر در آنها میشود. دو روش شفاهی و کتبی در تنظیم قرار داد ها وجود دارد.

که علت بیشترین مشکلات و اختلافاتی که در کسب و کارها به وجود می آید به سبب تنظیم نکردن قرارداد به صورت کتبی است. ولی گاهی اوقات قرارداد های کتبی نیز به دلیل رعایت نکردن نکات حقوقی و نگارشی، باعث بروز مشکلات میشود زیرا برای تنظیم یک قرارداد استاندارد علاوه بر اطلاعات و جزئیات مربوط به قرارداد، دانش حقوقی هم لازم است.

شرکت تجارت هنر کاسپین در هنگام انجام واردات کالا واردات کالا ،قراردادی را بین طرفین معامله تنظیم میکند که بر طبق استاندارد های کمک میکند تا وارداتی با اطمینان صورت پذیرد.


عنوان قرارداد

مرحله مهم در تنظیم قرارداد انتخاب عنوان مناسب برای آن است ؛ با انتخاب عنوان مناسب می‌توان حدود تعهدات و مفاد قرارداد مورد نظر را مشخص کرد.


طرفین قرارداد

یک قرارداد می تواند دو یا چند طرف دارد. طرفین قرارداد می‌توانند اشخاص حقیقی یا حقوقی باشند که باید مشخصات کامل آن ها در قرارداد ثبت شود ولی درج این اطلاعات برای اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت است.

شرکت تجارت هنر کاسپین میتواند به جای شما که قصد واردات کالا را دارید طرف قرار داد قرار گیرد و تمامی کارها را برطبق قرار داد انجام دهد.

الف) تنظیم قرارداد با اشخاص حقوقی

در تنظیم قرار داد با شخص حقوقی؛باید نام شخص حقوقی، شناسه ملی، شماره ثبت و نشانی آن در قرارداد ثبت شود.

در صورتی که یکی از طرفین قرارداد، شخص حقوقی یک شرکت باشد، بایستی قرارداد تنظیم شده، برای همان شرکت به ثبت برسد، نه برای مدیران شرکت و به این ترتیب مسئولیت اجرای تعهدات قرارداد نیز، با خود شرکت است مگر اینکه خلاف آن در قرارداد گفته شود.

از آنجا که بررسی درستی این اطلاعات ضروری است، در مورد شخص حقوقی باید آگهی تاسیس شرکت، آگهی ثبتی آخرین تغییرات شرکت، اساسنامه و حق امضاداران شرکت مورد بررسی قرار گیرند. شرکت تجارت هنر کاسپین قرار داد را با عنوان اشخاص حقوقی به انجام میرساند.

ب) تنظیم قرارداد برای اشخاص حقیقی

نام و نام خانوادگی، مشخصات هویتی و نشانی آن در قرار داد شخص حقیقی درج می‌شود.

در صورت بوجود آمدن تغییراتی در اطلاعات طرفین قرارداد حتمن لازم است تا این موضوع در قرارداد درج شود ولی به سبب اینکه نمیتوان در متن قراداد امضا شده تغییری ایجاد کرد ، بنابراین باید این موضوع در پیوست قرارداد نوشته و ثبت شود.

ضروری است به نکات مهمی مانند مسأله بلوغ، عقل و ممنوع المعامله نبودن شخص، در تنظیم قرارداد با اشخاص حقیقی توجه کرد.


معرفی نماینده یا وکیل برای طرفین قرارداد

در قرارداد باید هر کدام از طرفین مجاز هستند تا شخصی را به عنوان نماینده یا وکیل در قرارداد انتخاب کنند. در این صورت باید مشخصات کامل نماینده شامل نام، نام خانودگی، نام پدر، شماره ملی، آدرس، کد پستی و تلفن همراه، شماره و تاریخ وکالتنامه وکیل باید در قرارداد ذکر شود.


موضوع و مدت قرارداد

موضوع قرارداد بایستی دارای ارزش اقتصادی بوده و باید هنگام تنظیم قرارداد وجود داشته باشد. موضوع قرار داد محدوده قرارداد و میزان تعهدات طرفین را نشان می دهد .

مدت قرارداد هم به توافق طرفین بستگی دارد که می تواند متفاوت باشد . در این بند ، تاریخ شروع و اتمام قرارداد به صورت دقیق درج می‌شود و ممکن است تاریخ انجام کار غیر از تاریخ تنظیم قرارداد باشد.


نکات مهم در تنظیم قراردادها

  1. 1. قبل از تنظیم قرارداد باید شایستگی و صلاحیت طرف مقابل به صورت کامل بررسی شده و از توانایی ‌ها و سوابق او اطمینان حاصل شود ؛
  2. 2. بر طبق موضوع قرارداد ، قبل از انعقاد آن ضروری است تا چند جلسه مذاکره بین طرفین انجام گیرد ؛

قراراداد باید جامع و کامل باشد. به این صورت که بایستی کلیه ی جزئیاتی که برای هر کدام از طرفین مهم است در قرارداد ذکر شود ؛

نوشتن قرارداد لازم است تا ساده و روان باشد، استفاده از توضیحات زیاد و طولانی بودن قرارداد علاوه بر اینکه فشار منفی بر روی افراد میگذارد ، بلکه امکان دارد باعث ایجاد تعهدات ناخواسته ‌ای شود که علت اصلی آن همان زیاده‌ روی در توضیح مسائل است.

برای جلوگیری از سوء برداشت‌ در قرارداد از همان ابتدا باید حتماً ماده‌ای با عنوان تعاریف در قرارداد وجود داشته باشد که مفاهیم کلیدی آن قرارداد را تعریف کند ؛

که اگر چه قرار داد ها بر پایه ی اصل آزادی قراردادها هستند و قانون توافق افراد را محترم می شمارد اما توافقات قراردادی نمی‌توانند مخالف صریح قانون باشد ؛

اگر موضوع قرارداد به صورتی است که ترس برملا شدن اطلاعات مهمی از آن وجود دارد بایستی حتما ماده مربوط به محرمانه بودن را در قرارداد وجود داشته باشد ؛

یکی دیگراز اصول قرارداد نویسی، قابل فهم بودن قرارداد نوشته شده برای سایر اشخاص (اشخاص ثالث) است. منظور از سایر اشخاص داور، کارشناس، وکیل و قاضی است. چراکه اگر اختلافاتی به وجود آید این اشخاص می توانند برای حل آن کمک کنند ؛

یک قرارداد حرفه ای، قراردادی است که در آن تمامی ریسک های احتمالی پیش بینی شود. این ریسک ها بسته به نوع قرارداد می تواند متفاوت باشد .

شرکت تجارت هنر کاسپین در حوزه تنظیم قراردادهای داخلی و بین المللی آماده ارائه مشاوره حقوقی تخصصی در زمینه انواع قراردادها را دارد.