واردات کالا (شرایط + مراحل)

لیست ممنوعیت واردات کالا

نویسنده : تجارت هنر کاسپین 1401/09/09 5 دقیقه
  واردات کالا (شرایط + مراحل)

برای افزایش و رونق اقتصادی و پیشرفت جامعه صادرات و واردات کالا از اهمیت ویژه ای بر خوردار است. بنابراین برای اینکه مایحتاج و کمبودهای جامعه تامین شود بایستی به طور دائمی عملیات واردات و صادرات انجام گیرد.

لیست ممنوعیت واردات کالا

برای افزایش و رونق اقتصادی و پیشرفت جامعه صادرات و واردات کالا از اهمیت ویژه ای بر خوردار است. بنابراین برای اینکه مایحتاج و کمبودهای جامعه تامین شود بایستی به طور دائمی عملیات واردات و صادرات انجام گیرد.

ولی گاهی اوقات برخی کالاها اجازه ورود به کشور را ندارند. برای اینکه هر کشوری دارای قوانین و شرایطی است که براساس آن اجازه ورود به کشور را ندارند و با نام کالاهای ممنوعه شناخته میشوند . که هر کشوری لیستی از این کالا ها را تهیه میکند و تاجران بایستی بر طبق آن خرید های خود را از کشور های دیگر انجام داده و وارد کشور کنند.

شرکت تجارت هنر کاسپین در انجام واردات کالا به تاجران کمک میکند و به آنها اطلاعات کاملی از کالاهای ممنوعه و لیست ممنوعیت کالا را در اختیار آنها میگذارد تا بر طبق ان بتوانند عملیات واردات را با توجه به مقررات و قوانین کشور انجام دهند.


کالای ممنوعه چیست؟

تاجران و افرادی که واردات کالا انجام میدهند بایستی همیشه برای تکمیل عملیات واردات و ترخیص کالا کارت بازرگانی به همراه داشته باشند چون این کارت نشان دهنده هویت آن ها و نوع عملکردشان است.

کالاهای ممنوعه وارداتی عبارتند از کالا هایی که مطابق با شرع و دین کشور نیستند و با این حال بازهم به آن قاچاق نمی‌گویند. برای اینکه قاچاق کاری است که خود شخص به صورت فردی آن را انجام میدهد.

همانطور که می‌دانید کالا به سه دسته تقسیم می‌شوند:

مشروط: کالاهایی که مشروط هستند پیش از ورود لازم است به وسیله چندین سازمان تایید شود و بعد از گرفتن تاییدیه و بررسی قوانین می‌توانند وارد شوند. این کالاها بیشتر به صورتی حمایتی هستند و نیاز به مجوزهای بازرگانی یا صنایع وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت دارد.

مجاز: کالای مجاز به کالایی گفته می‌شود که به سبب رفع مایحتاج جامعه و پیشرفت اقتصادی بسیار مناسب است و این کالاها همیشه می‌توانند در وارد و صادر شوند. و و به هیچ وجه ممنوعیت گمرکی ندارد.

ممنوعه: این کالاها براساس دستور دولت نمیتواند وارد شود و منع ورود دارد چون مخالف مقررات شرعی، دینی و مذهبی هستند.


دلیل ممنوعیت بعضی از کالاها چیست؟

1 . برخی از کالا از لحاظ اخلاقی و شرعی اجازه ی ورود به کشور را ندارند

2 . مورد بعدی این است که بعضی از کالا ها در داخل کشور کالاهایی مشابه دارند و بنابراین لازم نیست تا این کالا ها را وارد کرد در صورتی که باز هم خواستار واردات این نوع کالا هستید باید دلیل متمایز بودن آن ها را با محصولات مشابه داخلی را به شکل کلی پاسخ گو بود.

3 . از دیگر دلیل های ممنوعیت واردات برخی از کالا ها این است که مطابق با استاندارد های کیفیت ایران نیست. برای واردات این نوع کالا باید نمونه ای از محصول را به آزمایشگاه های سازمان استاندارد فرستاده شود و از آزمایشات کامل روی محصول و مطمئن بودن از استاندارد بودن کالا ، واردات کالا را انجام داد.

4 . از مهم ترین دلیل ها ممنوعیت واردات برخی از کالا ها به کشور نبودن ارز کافی است امروزه بیش تر ارز به کالا های اساسی و مهم کشور داده میشود که از احتیاجات مهم کشور است پس در صورتی که کالایی که میخواهید وارد کنید شامل هیچ کدام از گزینه های بالا نباشد ولی به علت غیر ضروری بودن ورودش به کشور ممنوع است.


لیست کالاهای ممنوع وارداتی سال 1401

1 . برخلاف شرع مقدس اسلام و به موجب قانون

2 . کالاهایی که براساس جدول تعرفه گمرکی یا تصویب ‌نامه های متکی به قانون لیست می‌شوند.

3 . فشنگ و گلوله، انواع اسلحه، باروت، دینامیت و مواد محترقه، چاشنی و مواد منفجره تنها با دریافت تاییدیه از سمت وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ممکن است.

4 . مواد مخدر و روانگردان

5 . دستگاه های ماهواره ای و هر نوع دستگاهی که به آن مربوط باشد.

6 . دستگاه‌هایی مانند سیستم‌های استراق سمع، ضبط کننده‌ها، فرستنده‌ها، دستگاه‌های مخصوص عکاسی و فیلمبرداری هوایی، بی سیم ها، میکروفون و نیز میکروفون‌ها همه این‌ها چون دارای قابلیت کنترل و ارتباط هستند ممنوع اعلام می‌شوند.

7 . روزنامه، کتاب و مجله، علامت و نشانی ها و هرنوع نوشته ای که خلاف نظام، عفت عمومی و مذهب رسمی کشور باشد.

8 . اسکناس، تمبر و انواع برچسب ها، لاتاری و بلیط های بخت آزمایی

9 . کالاهای ممنوع الورود به موجب قوانین خاص

10 . کالاهای دارای نشانی با نام و علامت خاص، مشخصات دیگری بر روی خود کالا به منظور فراهم کردن موجبات اغفال خریدار و مصرف کننده نسبت به سازنده


قوانین واردات کالاهای ممنوعه

وارد شدن برخی از کالاهایی از جمله الکترونیکی و مخابراتی، خاص و تجاری گفته میشود برای سواستفاده جاسوس ها است به همین دلیل وزارت اطلاعات واردات آنها را ممنوع اعلام کرده است. از سایر کالاهایی که در لیست ممنوعیت واردات کالا هستند میتوان مواد دارویی، غذایی، معدنی و آلی نام برد که به عنوان یک کالای دو منظوره مورد سوءاستفاده قرار می گیرند.

کلیه ی کالاها اعم از بهداشتی، قرنطینه ای، زیست محیطی و ایمنی لازم است تا تحت نظر سازمان های مربوطه از جمله سازمان بهداشت مورد بررسی و آزمایش قرار گیرد و سپس تاییدیه آن صادر شود.

طبق قوانینی تعدادی از کالاها معافیت ها و ممنوعیت‌های خاص دارندکه فقط با گرفتن توافقنامه کتبی از وزارت امور خارجه با بیان مشخصات کامل و نمونه صادر شده امکان پذیر است که باید با حکم معافیت همراه باشد.

بعد از آن کشور ایران هم با ا بررسی موارد و تاییدیه ها اخبار آن را پیام رسانی میکند. شرکت واردات کالا با داشتن اطلاعات کافی در مورد تمامی قوانین و شرایط کشورها بخصوص ایران نسبت به واردات و صادرات آن‌ها اقدام می کند.

بنابراین باید در انتخاب شرکت مورد نظر دقت زیادی کنید. شرکت تجارت هنر کاسپین از جمله شرکت واردات کالا است که با آگاهی در مورد قوانین و شرایط کشور ها کمک مکیکند تا کالاها به درستی وارد کشور شوند.


شرکت تجارت هنر کاسپین، واردکننده انواع کالا طبق قوانین و شرایط واردات کالا

این شرکت با داشتن با سابقه کاری طولانی توانسته است در تمام این سال ها با واردات کالاهای مجاز و مربوط به کشور محبوبیت خاصی بین تاجران و سازمان های گمرکی به دست آورد.

همیشه باید توجه داشتنه باشید که شرکتی می‌تواند بهترین گزینه باشد که علاوه بر داشتن نیروی متخصص و ماهر، از اخبار روز و قوانین سال جدید مطلع بوده و برای پیشرفت کاری بیشتر تلاش کند.

تاجران گرامی برای انجام واردات کالا میتوانند به این شرکت مراجعه کنند و ضمن گرفتن مشاوره از راهنمایی های آن‌ها بهره‌مند شوند و همچنین کالاهای خود را در نهایت امنیت وارد کنند.

این شرکت تلاش میکند در اسرع وقت اقدامات لازم برای ترخیص کالاهای شما را انجام دهد و بدینوسیله باعث میشود تا زمان کمتری را در انبارهای گمرک بمانند و از هزینه های اضافی جلوگیری شود.